logo
+420 734 839 966
po – pá 8:00 – 16:00


Úvod do práce s rodinou závislého


Termín

17. 04. 2023
8:30 - 15:30

Místo

ONLINE - webinář
odkaz bude zaslán přihlášeným 1 den před konáním

Hodinová dotace

8 vyučovacích hodin

Číslo akreditace

A2021/0346-SP/PC/PP

Cílová skupina

  • Sociální pracovníci
  • Pracovníci v sociálních službách
  • Neformální pečovatelé
  • Pracovníci na úřadě

1590 Kč / osoba
Přihláška

Obsah

Kurz se zaměřuje na možnosti řešení, poradenství a intervencí ze strany sociálního pracovníka v rámci práce s rodinou jedince závislého na alkoholu či nealkoholových drogách. Představuje nejčastější způsoby vnímání situace ze strany rodiny v kontextu závislostního chování jejího člena a představuje také nejčastější mýty a fakta spojená se závislostí blízkého. Seminář se zaobírá problematikou testování na alkohol či drogy ze strany blízkých a následné reakce na výsledky testu. Zaměřuje se také na komunikaci se závislým členem ze strany rodiny, pozici sociálního pracovníka při práci s rodinou, některá komunikační úskalí v těchto situacích, možné manipulace ze strany závislého a možné reakce na ni. Zaměřuje se také na pozici rodinných příslušníků, jejich interpretaci příčin a důsledků závislosti u člena rodiny. Představuje možnosti a úskalí soužití se závislým členem či potenciální nástroje a hledání motivace pro aktivní řešení vlastní životní situace. V neposlední řadě otevírá téma člena rodiny, který není motivovaný ke změně a reakce blízkých na tuto situaci včetně ochrany rodiny a jejích členů a možnosti léčby závislosti.


Vzdělávací cíle

Účastník semináře - orientuje se v různých způsobech vnímání závislostního chování a reakcích rodiny na závislostní chování jejího člena a porozumí motivům tohoto chování - umí rodině interpretovat různé reakce na pozitivní či negativní výsledek testu na drogy či alkohol včetně následné reakce - porozumí některým komunikačním vzorcům závislého jedince a dokáže s ním efektivně komunikovat, respektive tyto kompetence předat rodinným příslušníkům závislého - dokáže při práci s rodinnými příslušníky vysvětlit, případně i pomoci nastavit pravidla soužití se závislým - dokáže se vcítit do prožívání rodinných příslušníků, umí jim na jejich prožívání dát různé pohledy - orientuje se v možnostech léčby závislosti.


Lektor

Mgr. et Mgr. et Mgr. Jan Zahradník

Vystudoval psychologii na Univerzitě Palackého v Olomouci a obor pedagogika a sociální pedagogika na Masarykově univerzitě v Brně. Je absolventem Systemického a růstového terapeutického výcviku v modelu Virginie Satirové a Komplexního výcviku v psychoterapii a poradenství zaměřené na řešení.

Více jak 20 let pracuje jako terénní sociální pracovník s rizikovou mládeží, uživateli drog a rodinami s drogovým problémem a lidmi bez domova.

Patnáct let působil ve školství, momentálně je externím vyučujícím na Univerzitě Palackého v Olomouci. Je dlouholetým lektorem seminářů pro pedagogické pracovníky. Je také dlouholetým lektorem seminářů pro sociální pracovníky a pracovníky v sociálních službách.

V rámci terapie a poradenství se zaměřuje na individuální práci s klienty, práci s rizikovými dětmi a mládeží, s rodiči a s rodinami, práci se závislými a klienty s nízkou motivací.

Má soukromou psychologickou praxi, působí jako supervizor v sociálních službách a externě působí jako psycholog pro OSPOD.

Cena

1 590 Kč/osobu (osvobozeno od DPH)

Přihláška

PŘIHLAŠOVÁNÍ UZAVŘENO