šablony
Mediální výchova – možnosti uchopení a praktické ukázky
Termín
08.11.2023
9:00 - 15:30
Místo
Praha
bude upřesněno, Praha
Hodinová dotace
8 vyučovacích hodin
Pořádající organizace
Zřetel, s.r.o.
Cílová skupina
- Učitelé 1. stupně ZŠ
- Učitelé 2. stupně ZŠ
- Učitelé SŠ
- Pedagogové volného času
- Vychovatelé školských zařízení
Obsah
Zdánlivě křišťálově čistá definice „Mediální výchova má vybavit žáka základní úrovní mediální gramotnosti.“ dnes již v šíři médií neobstojí – rozhlas a televizi již dávno doplnily podcasty, streamovací služby, sociální sítě či chaty při online gamingu, nemluvě o (dezinfo)webech. Tento kurz ukáže teorii mediální výchovy, její možnosti jako samostatného předmětu či „jen“ průřezového tématu a učitelům ukáže i konkrétní praktické využití.
- představení současné mediální scény
- mediální výchova jako předmět či průřezové téma
- konkrétní úkoly, ve kterých si účastníci kurzu pro adekvátním teoretickém úvodu vyzkouší např. tvorbu podcastu, fake news či videopříspěvku na sociální síť
Vzdělávací cíle
Cílem programu je pomoci učitelům 1. i 2. stupně ZŠ zorientovat se v aktuální mediální situaci, ukázat, jakým způsobem edukovat žáky směrem ke kritickému myšlení, (kyber)bezpečnosti a budoucímu zodpovědnému občanství. Zároveň nelze být pouze vnímateli, ale též tvůrci – ten, kdo si nezkusil vytvořit fake news, mu těžko bude odolávat (atd. atp.). Proto bude součástí kurzu i několik praktických úkolů, které budou účastníci kurzu sami řešit.
Lektor/ka
Mgr. Jan Spěváček
Absolvent PdF UP v Olomouci (učitelství českého jazyka a speciální pedagogika). Působí nejen jako pedagog, ale též jako editor, redaktor a copywriter. Zkušenosti má nejen s běžnými školami, ale i se speciálními třídami. Posledních devět let učí převážně informatiku a mediální výchovu; věnuje se též tématům, jako jsou duševní zdraví, problematika češtiny jako druhého jazyka či tvůrčí psaní s přesahem do poezie.
Více o lektorovi zde: https://www.linkedin.com/in/janspevacek/
Cena
2 150 Kč/osobu (vč. DPH)
Přihláška
PŘIHLAŠOVÁNÍ UZAVŘENO