


Klíště
Co dělat, když má dítě klíště? Praktické rady, prevence, chyby při odstraňování a kdy vyhledat lékaře – vše přehledně v jednom článku.
Jedna dvě – klíště jde…
S příchodem teplejších měsíců se v ordinaci pediatra pravidelně setkáváme s obavami rodičů ohledně přisátých klíšťat. Ať už přijdou osobně, nebo volají s dotazem, častokrát se opakuje stejný scénář: dítě má klíště, rodiče mají strach a často žádají okamžité krevní testy. Chápu jejich úzkost – jako zdravotní sestra a zároveň matka vím, jak těžké je zůstat v klidu, když jde o zdraví našich blízkých.
Klíšťová encefalitida a lymeská borelióza se bohužel nevyhýbá ani dětem. Viry klíšťové encefalitidy mohou být přeneseny do krevního řečiště už po dvou hodinách od přisátí, bakterie lymeské boreliózy zhruba po osmi.
Přesto je důležité vědět, že ne každé klíště automaticky znamená infekci a že existují postupy, které pomohou situaci zvládnout klidně a bezpečně.
Prevence především
Klíčovou roli hraje dostatečná prevence, kterou však lze zvládnout v několika praktických a jednoduchých krocích:
Oblečení: Pevná uzavřená obuv, podkolenky, dlouhé rukávy i nohavice nebo návleky na nohy. Volte oblečení světlé barvy (klíště je lépe vidět), hladké materiály (klíště se neuchytí tak snadno).
Repelent: Nanášejte na tělo i oděv. Při delším pobytu v přírodě ho použijte opakovaně.
Chování: Vyhněte se procházkám ve vysoké trávě a nezdržujte se ve vlhkém prostředí, které klíšťata milují – ačkoliv víme, že právě posezení u rybníka je v létě k nezaplacení.
Kontrola po návratu: Po každé vycházce nezapomínejte sobě, ale i dětem, řádně prohlídnout celé tělo, a to opakovaně s odstupem pár hodin. Klíště se rádo schovává – ve vlasech, za ušima, ve zvukovodu uší, v podpaží, v tříslech i na genitáliích.
Přisáté klíště? Jednejte hned!
Objevíte-li přisáté klíště, je nezbytné ho ihned podle správného postupu odstranit. Do 24 hodin od přisátí může docházet k vniknutí virů a bakterií do našeho krevního řečiště.
TIP: Nebudete-li mít žádnou z potřebných pomůcek k odstranění klíštěte, použijte alespoň vatovou tyčinku namočenou v dezinfekčním roztoku. Jde to lépe, než kdyby byla vata suchá.
Příběh z praxe: „V praxi jsem se setkala s manželským párem, kdy si manžel odstranil klíště vypůjčenou pinzetou na obočí, kterou měla žena v zrcadle. Manžel neonemocněl, ale nakazila se jeho žena, která si nevydezinfikovanou pinzetou upravovala obočí. Bakterie přimknuté na pinzetě vnikly do ranky po vytrženém obočí.“
Co nikdy nedělejte:
Příznaky a sledování stavu po přisátí
Sledujte kůži až 3 týdny. Pokud se objeví červený kruh s bledým středem větší než 5 cm (tvar červeného plovacího kruhu), nebo i půlměsícový tvar, navštivte lékaře. Tato změna na kůži se může objevit nejen v místě, kde bylo klíště přisáté, ale i na jiném místě našeho těla, přestože tam klíště nikdy přisáté nebylo.
Tento jev je na kůži jen pár dní, postupně bledne a vymizí. Mnohdy si ho člověk ani nevšimne. Onemocnění tak může přejít do druhé fáze i za několik let. Proto sledujte i zdravotní stav postiženého.
Lymeská borrelióza se projevuje změnami na kůži (červený kruh nebo půlměsíc).
Červená skvrnka může být pouhým projevem zánětlivé reakce na kousnutí klíštěte. Ve většině případů skvrna pomine do 3 až 4 dnů. Ošetřit ji lze potíráním jodových preparátů a antihistaminik.
Toto bakteriální onemocnění může postihnout kůži, klouby i nervový systém. Diagnostika je možná až za 2-6 týdnů pomocí protilátek v krvi. Dřívější testování bývá nepřesné.
V současně době není očkování proti tomuto bakteriálnímu onemocnění. Léčba probíhá antibiotiky.
Příznaky klíšťové encefalitidy se projevují nejprve jako chřipkové (horečka, únava, bolesti hlavy). Zde může onemocnění skončit nebo může probíhat i bezpříznakově. Později mohou příznaky přejít až v neurologické komplikace (ztuhlá šíje, poruchy vědomí a spánku, svalový třes).
Diagnostika klíšťové encefalitidy se provádí z krve, při neurologických projevech i z mozkomíšního moku.
Prevencí proti tomuto virovému onemocnění je očkování vakcínou FSME-IMMUN podle schématu opakovaně v daných intervalech.
Informace pro školy a obdobná zařízení
MŠMT ČR nemá metodický list k odstranění klíštěte, ale ve spolupráci s lékaři se doporučuje nechat si od rodičů podepsat dokument o tom, že zaměstnanci mohou po telefonické informaci klíště podle správného postupu odstranit, a to v co nejkratším čase od zjištění přisátého klíštěte bez časové prodlevy, což je v zabránění přenosu infekce klíčové.
Závěrem
Existuje řada postupů, jak správně vytáhnout klíště. Některé jsou již zastaralé, některé novější, a ty současně platné, které jsou uvedeny v tomto článku. Věřím, že jich do budoucna bude ještě mnoho.
Neexistuje jednoznačná odpověď, jak klíště správně odstranit. Důležité je jednat včas, zachovat klid a řídit se osvědčenými postupy. Tak můžeme riziko nákazy minimalizovat.
Markéta Messany - autor/ka článku
Markéta Messany získala v oboru specializačního vzdělávání – Ošetřovatelská péče v pediatrii odbornost dětská sestra. V roce 2017 získala magisterský titul na Vysoké škole zdravotnictví a sociálních prací sv. Alžběty v Bratislavě, studijní program ošetřovatelství. V profesních začátcích působila 4 roky jako dětská sestra u lůžka ve Fakultní dětské nemocnici v Brně na interním oddělení. V letech 2003–2022 pracovala jako všeobecná sestra na ambulanci zdravotnického střediska pro VS ČR. Nyní pracuje jako dětská sestra na pediatrii. Od roku 2017 vypomáhá jako osoba pečující o dítě v dětské skupině Motejlci v Kanceláři veřejného ochránce práv. Od roku 2020 je lektorka a přísedící zdravotník pro státní profesní zkoušku Chůva pro děti do zahájení povinné školní docházky. V rámci celoživotního vzdělávání sester se zúčastňuje seminářů, kongresů a konferencí s odbornou tématikou v oblasti zdravotnické a sociální péče o klienta a v oblasti transkulturního ošetřovatelství.